ZACZNIEMY OD POCZĄTKU CO?

W wielkim skrócie wyjaśnię co w ogóle oznacza zwrot “autorski print” ?

W skrócie to taki, o którym autor, myślał, próbował, malował, pisał… po prostu pracował i STWORZYŁ 🙂

Proste prawda?

Noooo nie jest to takie proste! Ponieważ żyjemy w czasach gdzie większości osób, zwłaszcza tym które nic nigdy nie stworzyły, słowo “autorskie” nic nie mówi – to raz, a dwa nie ma to dla nich większego znaczenia! Do tego przeważnie nie doceniają takiej pracy. Ale to już inna bajka!

DLACZEGO PISZĘ O ZNACZENIU SŁOWA AUTORSKIE !?

Otóż w świetle prawa ten zwrot ma znaczenie takie samo jak “Twoja WŁASNOŚĆ”.

Pomyśl sobie, że kupiłaś  auto, zapłaciłaś za nie pieniędzmi, na które pewnie ciężko pracowałaś… ktoś widzi to TWOJE nowe auto na ulicy, stwierdza, że bardzo mu się podoba… więc po prostu otwiera drzwi, wsiada i odjeżdża! Zapewne widząc to… podeprzesz się pod boki i z uśmiechem na twarzy powiesz pełna wiary w to co mówisz:

” OOOO jak fajnie, widać mu się spodobało, potrzebował to nich jedzie, byle bezpiecznie! “… a potem ochoczo wracasz do zapierdalania na kolejne auto, które ktoś sobie znowu “weźmie”.

No sorry… jakkolwiek byśmy nie byli empatyczni i wyrozumiali to jednak taką akcję należy nazwać po prostu “kradzieżą czyjejś własności”!

I nic tu nie zmieni fakt, że pojazd stał na ulicy, która przecież należy do wszystkich i do tego nie miał włączonego alarmu… prawda?

ALLLEEEE niestety żyjemy w takim świecie, gdzie to co można a czego nie można… zależy tylko od tego kto “sobie ów prawo przywłaszczył”.

Mamy takie czasy, w których używanie czyjejś własności intelektualnej do własnych celów, w internecie pięknie określa się “inspiracją” … oczywiście na potrzeby szczerzącej się na rynku kradzieży!

Panuje pogląd, że jeśli coś wrzucasz do Internetu czyli na FB lub IG to w sumie należy już do “oglądającego”, bo ten internet to tak jakoby wspólna ulica… a ustaliliśmy, że jak tam stoi TWOJE auto, to każdy może sobie wsiąść i robić z nim co chce… tak czy nie?

ZERKNIJ NA LIVE NA FB

Mówi się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia… tyle, że wierz mi, że brak szacunku boli z każdego siedzenia tak samo!

Do tej pory doświadczyłam kilkukrotnie “inspirowania” się moimi działaniami, zdarzyło się nawet skopiowanie mojego facebook’owego życia 1:1, była też firma która w ramach wybicia się na rynku skopiowała całe nasze know how chwaląc się tym, że “oni jako pierwsi i jedyni” 🙂 moje programy, kursy, słowo na niedzielę ale i … kroje oraz printy kilkukrotnie pojawiały się w sieci i do tej pory, nic wielkiego z tym nie robiłam…

Zachowywałam się jak większość małych firm… płacz… wkurw … zgrzytanie zębów i odpuszczanie – przecież i tak wyżej dUUpy nie podskoczysz bo…

  1. jak Cię kopiują to znaczy, że jesteś dobra… wielkich przecież podrabiają 🙂

  2. jesteś za mała… wyżej dUUpy nie podskoczysz

  3. nie warto się spinać… rób swoje i tak jesteś przed nimi

  4. wystarczy 5/10/15 % zmiany w projekcie i możesz sobie prawa do dUUpy włożyć

  5. i tak nie wygrasz, to po co się wkurzać

  6. ….

Wiele takich usłyszanych bzdur determinowało moje działania… i gdyby nie to, że obecnie mam wokół siebie innych ludzi, to być może tym razem też bym odpuściła?!?!

Na całe szczęście, cała ekipa firmowa, która zamarła z przerażenia po tym jak dowiedzieliśmy się o tym w jaki sposób i jak… i kto nas tym razem podrobił, a może raczej okradł… zmotywowała mnie do tego by się nie poddawać!

Jeden telefon do naszej radczyni Natalii i do Klientki MUU która siedzi właśnie w temacie własności przemysłowej… i od razu dostałam wiatru w skrzydła !!!

Nie odpuszczamy mimo tego, że sprawa jest rozwojowa a ja postanowiłam sobie, że na swoim przykładzie pokażę tym, którzy nie spotkali się z taki wsparciem, że:

MAMY PRAWO

MAMY MOŻLIWOŚCI

MAMY OBOWIĄZEK

MAMY WSZYSTKO by się chronić, przed takimi działaniami… a w razie potrzeby są sposoby by się bronić i są ludzie, którzy się na tym znają… I NAPRAWDĘ Z CHĘCI i ludzkim podejściem pomagają ogarnąć tak ciężkie dla każdego twórcy sytuacje!!!

ZOBACZ LIVE?

  • Jeśli chcesz wiedzieć, co nam wolno a czego nie.
  • Jeśli chcesz wiedzieć co zrobić, by nic się złego nie stało.
  • jeśli chcesz wiedzieć, jak się bronić… i jak walczyć jeśli trzeba będzie… TO NIE MOŻE CIĘ ZABRAKNĄĆ NA TYM LIVE

22 czerwca ( środa ) 2022 roku o godzinie 20.00 bądź z nami na live

Jedna myśl na temat “O co chodzi z autorskimi printami ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *